KADINCAx

kadinca-bakim-guzellik

Bunları Biliyormuydunuz?

DÜNYADA HER DAKİKA İKİ DÜŞÜK DEPREM OLMAKTADIR.                                                                                 

TARİH BOYUNCA YER YÜZÜNDE BULUNAN ALTININ İKİYÜZ KATI DAHA FAZLASI OKYANUSLARDA BULUNMAKTADIR

BİR KİLO LİMONDA BİR KİLO ÇİLEKTEN DAHA FAZLA ŞEKER BULUNMAKTADIR.

PORTAKALI POSASIYLA YERSENİZ ŞEKERİ DÜŞÜRÜR SUYUNU İÇERSENİZ ŞEKERİ YÜKSELTİR. 

YARIM KİLO BAL YAPABİLMEK İÇİN ARILAR İKİMİLYONDAN FAZLA ÇİÇEKTEN BİTKİ ÖZÜ TOPLAMAK ZORUNDADIRLAR.

VENÜS SAAT YÖNÜNDE DÖNEN TEK GEZEGENDİR. 

HERİKİ TARAAFTA KAN BAĞIŞINDA BULUNURLARSA,PARAGUAY'DA DÜELLO YAPMAK YASALDIR.

PERUDA HİÇ UMUMİ TUVALET YOKTUR.

ÇOCUKLAR BAHARDA DAHA FAZLA BÜYÜR.

KÖPEKLERİN TER BEZLERİ AYAKLARINDADIR.

KADINLAR ERKEKLERE GÖRE ORANLA,İKİ KAT DAHA FAZLA GÖZ KIRPARLAR. 

 18 ŞUBAT 1979 YILINDA SAHRA ÇÖLÜNE KAR YAĞMIŞ.

SÜMÜKLÜ BÖCEKLERİN DÖRT TANE GÖZÜ VARDIR.

BİR TİMSAHIN GÖZLERİNİN ARKASINDAKİ MESAFE AYAKLARININ BÜYÜKLÜĞÜNE EŞİTTİR. 

KEREVİZ YERKEN HARCANAN KALORİ,KEREVİZİN İÇİNDEKİ KALORİDEN DAHA FAZLADIR.

ORTALAMA BİR ERKEK HAYATININ 3350 SAATİNİ TRAŞ OLMAK İÇİN HARCAR. 

İNSAN SAÇI ÜÇ KİLO AĞIRLIK KALDIRACAK ESNEKTEDİR. 

GÜNÜMÜZDE EVLENENLERİN YÜZDE ELLİSİ BOŞANMIŞTIR.

BİR OKYANUSUN EN DERİN YERİNDE,DEMİR BİR TOPUN DİBİNE DÜŞMESİ BİR SAATİ BULUR.

YATAKTAN DÜŞEREK ÖLME OLASILIĞI İKİ MİLYONDA BİRDİR.

KEDİLERİN BEYNİNDE OTUZ İKİ KAS VARDIR.

İNSAN VÜCUDUNDA EN GÜÇLÜ KAS DİLDİR.

SADECE DİŞİ KANARYALAR ÖTEBİLİR.

İNEKLER MERDİVEN CIKABİLİR AMA İNEMEZLER.

KELEBEKLER AYAKLARIYLA TAT ALIR.

KUTUP AYILARI SOLAKTIR.

YUNUSLAR BİR GÖZLERİ AÇIK UYURLAR.

KANGURULAR GER, GERİ KOŞAMAZLAR.

ZURAFALARIN SES TELLERİ YOKTUR.

FARELER VE ATLAR KUSAMAZLAR.

YETİŞKİN BİR AYI AT KADAR HIZLI KOŞABİLİR.

İNGİLTEREDEKİ BÜTÜN KUĞULAR KRALİÇENİN MALIDIR.

MEŞE AĞAÇLARI, ELLİ YAŞINDAN ÖNCE MEŞE PALAMUDU VEREMEZLER.

 ÖRDEKLERİN VAK SESİ YANKI YAPMAZ,NEDENLERİNİ KİMSE BİLEMEZ.

MARLBORA ŞİRKETİNİN İLK SAHİBİ AK CİĞER KANSERİNDEN ÖLDÜ ! 

KUPA PAPAZI BIYIKSIZ OLAN TEK PAPAZDIR.

EVİNİZDEKİ TOZ PARÇALARININ BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU ÖLMÜŞ DERİ DOKUSUDUR.

SABAHLARI ELMA KAHVEDEN DAHA FAZLA UYKU AÇAR.

BAY KUŞ MAVİ RENGİ GÖREBİLEN TEK KUŞDUR.

ERKEKLER KADINLARA GÖRE ON KAT DAHA FAZLA RENK KÖRÜDÜR.

SIĞIRLARIN DÖRT TANE MİDESİ VARDIR.

SİNEKLERİN BEŞ GÖZÜ VARDIR.

İNSAN BEYNİNİN YÜZDE SEKSENİ SUDUR.

TARANTULALAR İKİ BUÇUK YIL YİYECEKSİZ YAŞIYABİLİRLER.

ZURAFALAR YÜZEMEZ.

FİLLER ZIPLIYAMIYAN TEK MEMELİDİR.

DİŞİ AĞUSTOS BÖCEĞİ,ERKEĞİNİN TELEFONDAN GELEN SESİNE BİLE CEVAP VERİR

PRATİK BİLGİLER

::  LEKELER ::

  MÜREKKEP LEKESİ : Bu zor lekeyi çabucak çıkarmak için sulandırılmış çamaşır suyuna batırılmış bir bez parçası yardımıyla bastırmadan silin veya üzerine tuz basın.                                                                                        

RUJ LEKESİ : Sabunlu ılık su ile yıkamanız yetrlidir.                                                                   

 VİŞNE LEKESİ : Beyaz pamuklu kumaşların üzerinedeki vişne lekesini cıkarmak için sabunlu su ile yıkadıktan sonra kumaşı bir gece süte batırıp ertesi gün durulayın.                                                                                              

YAĞ LEKESİ : Yağ lakasi tazeyse kolonya ile çitileyin,ipekli kumaş üzerinde ise tuz ile çitiledikten sonra bulaşık deterjanı ile elde yıkayın lekeden eser kalmıyacaktır.                                                                              

KADİFE KOLTUKLARINIZ İÇİN :Bir kaba biraz ılık su koyun ve içine ispirto dökün koltuklarınızı silin parladıgını sizde görüceksiniz.

ÇAY VE KAHVE LEKESİ : Çay ve kahve lekelerini karbonatla silerek çıkarta bilirsiniz.

Eğer masa örtünüze meyva suyu döküldüyse hemen tuz serpin ilk yıkamadaçıkacaktır.

Masanızın üstüne mum damladıysa nalburdan alacağınız incelticiyi lekenin üzerine döküp 5 dakkika bekleyin sonra nemli bir bezle silin. 

Mutfak eşyelarınızın üstündeki etiketleri çıkarmak için üzerine mobilya cilası serpin yumuşak bir bezle silin.

Ellerinizdeki sarımsak kokularını çıkarmak için elinize biraz tuz alıp hafif ıslattıktan sonra ovalayın, sabunlada iyice yıkayın kokunun gittiğini sizde görüceksiniz. Hatta balık ve soğna kokularının da. 

Soğan doğramadan önce elelrinizi sirkeye batırıp öyle doğrayın ellerinizin kokmadığını sizde görüceksiniz.

Balık kokusunu tabak ve çatallarınızdan çıkarmak için sıcak bulaşık suyunun içine bolca kahve telvesi dökün.Telve balık kokusunu alıcaktır. 

 

ŞİFALI BİTKİLER

ADA  SOĞANI:  Yaprakları uzun ve şerit şeklindedir, çiçekleri yaşil ve beyaz damarlıdır acı ve zehirlidir taze iken kullanılmaz. Soganın etli olan ortakısmı dilimlenerek kesilir ve kurutulur, sonra dövülüp toz hale getirilir  ev ilaçlarında çok dikkatli olunması gerekir.

FAYDASI: İidrar söktütür, kalp hastalarında vucüda biriken  suları boşaltır, böbrek hastalarının kullanmaması gerekir;  uzun süre kullanılmamalıdır.

AĞAÇ  KAVUNU: Yaprakları mavimsi pembemsi bir agaçtır.

FAYDASI:  Ferahlatıcı ,serinletici ve kabızlık giderici özelligi vardır .

AHUDUDU : Böğürtlen gibi çalıhalinde dikenli bir bitkidir, kümeler halinde kendiliginden yetişir,

meyve olarakta yenir.

FAYDASI :  Kanı temizler, vucüdda biriken zehirli maddelerin atılmasını saglar, terletir ve idrar söktürür, kabızlıgı giderir, vucuda dinçlik verir, kansızlık ve veremede çok iyi gelir. Romatizma, masfal, kireçlenme  riskini azaltır ,ateşi düşürür .

BİBER :   Sebze ve baharat olarak kullanılır. Bol miktarda c vitamini vardır,acı ve tatlı 2 çeşitleri bulunur.

FAYDASI: Romatizmada faydalıdır, ayrıca biber mideyi kuvvetlendirir, iştahı açar ve hazmi kolaylaştırır, kanamaları önler .

ÇUHA ÇİÇEĞİ yağının faydaları : Bağışıklık sistemini güçlendirir.Bayanlardaki adet düzensizliğinin giderilmesinde yardımcı olur.Menapoz semptomlarını azaltıcı etkisi vardır. Yaşlılık etkilerinin geciktirilmesinde de etkilidir. Aşırı alkol ve sigara kullanımını sonucu toksit

CEVİZ YAPRAĞININ FAYDALARI : Kan durdurucu sıkıştırıcı özelliği vardır. Bağırsak kurtlarını veya solucanlarını düşürücü etkiside bulunur. yaprak çayı,sindirim bozukluklarında kabızlıkda,iştahsızlıklarda ve kan temizliginde etkilidir.Kan şekerini düşürücü kuvvet verici deri deri hastalıklarında antiseptik olarak haricen kullanılır. İltihaplı egzamalara, ayak terine ve kadın ahstalıkları akıntılarına da iyi gelir. Ağız boşluğu iltihabı,diş eti boğaz ve gırtlak hastalıklarında gargara yapılmalıdır.

Ceviz yaprağının kaynayan suyu banya suyuna eklendiğinde, donuk kabarcıkları iyileştirir. Hızlı saç dökülmelerinde kafa derisine

KULLANIŞI : Çay yapmak içinyarım ve ya 1 tatlı kaşığı kıyılmış, yaprak 1 su bardağı dolusu kaynar su ile haşlanır. 4-5 dakika dinlendirin ve süzün Gün boyunca 1 veye 2 bardak yudumlanarak için. 

BANYO KULLANIMINDA : 2 Avuç ince kıyılmış yaprak, akşmadan 2-3 lt suya eklenir. Sabahleyin hafif ateşte 4-5 dakika kaynadıktan sonra süzülür ve banyo suyuna eklenerek kullanılır. 

TENTÜR HAZIRLANIŞI : Haziran ortasında 20 kadar genç ceviz dörde bölünerek bir cam kavanoza koyulur ve üstüne 1 lt kanyak eklenir.Kanyak cevizlerin üstüne cıkmalıdır. Ağzı iyice kapanan kavanoz 14 gün boyunca güneşte veya sıcak bir ortamda, arada bir çarkalanarak bekletilir. Sonra süzülerek koyu renkteki şişelere doldurulur.Gereyine göre 15  20  damla kullanılır.

ADA ÇAYI : Sıkça içildiginde tam bedeni güçlendirir. kalp kırizi riskini azaltır ve kötürümlerede çok iyi gelir. gece aşırı terlemelere yardımcı olacak tek bitkidir. Gece terlemesine neden olan hastalığı iyileştirir. Aşırı güçsüzlüge canlandırıcı etkisi vardır. Gramplarda omurilik hastalığında ve beze hastalığında yukarıda belirtilen hastalıklara dagünde 2-3su bardağı çay yudulanarak içilmelidir.Ada çayı başlı başına şifalı bir bitkidir.

HAZIRLANIŞI : Yarım ve ya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru yaprak, bir su bardağı kaynar suyla haşlanır ve üstü kapaklı bi şelilde 10 dakika demlendikten sonra süzülür günde 2-3 yudum alınarak içilir.

ÖNEMLİ : Aşırı kullanımlarda tansiyonu yükseltir. Rahim kaslarını uyandırdığı için gebelik süresince kullanılmaz annelerin süt üretimini durdurur.

ISIRGAN OTU : Kökünden başlamak üzere tohumlarına kadar şifalı bir bitkidir. Eski çağlarda büyük bir saygınlığa sahipti.

ISIRGAN OTU : Böbrek ve mesane taşı oluşumuna karşı etkilidir. Şeker idrar yolları hastalıkları ve iltihapları bitki çayı ile iyileşebilir. Isırgan otu karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında,solunum sistemi balgamlanmasında mide gramplarına ve ülserinde, bagırsak hastalıklarında akciger hastalıklarında da özellikle önerilir. Çay yapılırken yaprakları haşlanır mikroplu hastalıklarda ve mikrop salgılanan hallerde bu bitki çokiyi gelir. Kanyapıcı özelligi vardır. Soguk algınlığı nayatkınlığınıda önler. Çok değerli bir bitkidir.   

BROKOLİ : Sebze olarak,A,C,E karotin vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Brokoli kılinik deneylerle kanıtlanmıştır.Özellikle prostat ve meme kanserine karşı etkin 5 koruyucu madde içerir.Prostat rahatsızlıklarının kansere dönüşmesinde brokoli güçlü bir önleyicidir. Brokolide bulunan bazı indollerin özelliği hormon dengesini sağlamaktadır. Meme kanserinin oluşumunda hormon dengesizliğinin rol oynadığı gerçeği kılinik deneylerlende kanıtlanmıştır. Brokoli bağışıklık sistemimizi güçlendiren 5 tane etkin madde içeri.

KEKİK : Sindirimi kolaylaştırır. Mideyi rahatlatır, organ sertleşmesinde kas erimesinde romatizma ve burkulmalarda kullanılabilir. Mide ve döl yatagı gramplarında etkilidir. Solunum yolları hastalıklarına,balgamlı bronşitlerde, bronşiyal astımda, tumörde, eziklerde, boğmacada ve alkol bağımlılığınada karşı çok etkilidir. Sara krizlerindede kullanılabilir. (hamileler kullanmamalıdır düşük tehlikesi ve rahim genişlemesi yaptığından sakıncalıdır.)

ÇAY OLARAK HAZIRLANIŞI : Yarım veya 1 tatlı kaşığı kurutulup, ince kıyılmış kekik bir su bardağı dolusu kaynar su ile haşlanır.

8_10 dakika dinlendirilir ve süzülür günde 2_3 bardak yudumlanarak içilir.Aç veya tok karnına fark etmez.

 SARIMSAK:Yüksek tansiyonu düşürür. İştah açar. Solunum ve hazım sistemindeki mikropları öldürür. Grip, tifo ve difteri gibi salgın hastalıklar sırasında faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır. Kabızlığı giderir. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Kanı temizler. Kalp adalelerini kuvvetlendirir. Böbreklerin normal çalışmasını sağlar. Karında ve bacaklarda toplanan suyun boşalmasında yardımcı olur. Romatizma ve mafsal iltihaplarında faydalıdır. Damar sertliğini önler. Ateşi düşürür. Arpacık ve basur memelerinde faydalıdır. Zehirlenmelerde kullanılır. İdrar tutukluğunu giderir. Zehirli hayvan sokmasında da faydalıdır. Saçların uzamasına da yardımcı olur

Diğer Makaleler...

  • 1
  • 2