Gündem Haberleri

Türkiye Gündemi Haberleri

AKP'nin Seçim Vaadi Uçağa THY Bile İkna Olmadı

yerli-ucak


AKP hükümetinin 30 kişilik ‘milli uçak' projesi Türk Hava Yolları'ndan (THY) veto yedi. THY, 30 kişilik uçağın verimli olmayacağını dile getirdi.

Hükümetin 30 kişilik ‘millî uçak' projesi Türk Hava Yolları'ndan (THY) veto yedi. Zaman'ın haberine göre, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, proje başlamadan THY'ye görüşünü aldı. THY, 30 kişilik uçağın verimli olmayacağını bildirdi.

Askerin de projeyi desteklemediği, eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da bu yüzden anlaşmazlık yaşadığı öğrenildi.

AKP hükümetinin 30 kişilik ‘milli uçak' projesi Türk Hava Yolları'ndan (THY) veto yedi. Zaman'ın edindiği bilgilere göre, Savunma Sanayii Müsteşarlığı proje başlamadan önce THY'den yazılı olarak uçakla ilgili şirketin görüşünü aldı. THY yönetimi 30 kişilik uçağın şirket için verimli olmayacağını dile getirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de projeyi desteklemediği, eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da bu yüzden anlaşmazlık yaşadığı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve danışmanı Binali Yıldırım'ın ise ısrarcı olduğu ve sonunda projenin Fatih-Eren Özmen çiftine ait Amerika merkezli Sierra Nevada Corp. (SNC) firmasına verildiği öğrenildi.

SNC, proje için Türkiye adına 2002'de üretim faaliyetlerine son veren Dornier tasarımı jet ve pervaneli motor kullanan 328 uçaklarına fikri ve sınai mülkiyet haklarını (IP) satın aldı. İlk etapta 30 kişilik uçak üretilecek. Daha sonra ise 70 kişilik T-628 büyük model, Türkiye'de tasarlanıp “milli bölgesel yolcu uçağı” olarak üretilecek. ‘Alman malı, Amerikan üretimi yerli uçak' eleştirileri yapılan olan proje, devletin ilgili kurumlarınca da ‘mantıklı ve makûl' olarak görülmedi.

Yaklaşık 1,5 milyar dolarlık projenin koordinatörlüğünü yürüten SSM, geçtiğimiz yıl THY'den ‘milli uçak'la ilgili değerlendirmesini istedi. THY yönetimi, uçağın yolcu taşıma kapasitesi yönünden verimli olmayacağını belirtti. Fakat bu görüş dikkate alınmadı. Öte yandan yine nisan ayındaki Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında, Başbakan Davutoğlu ve dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Özel'in konuyla ilgili anlaşmazlık yaşadığı öğrenildi. Maliyeti Savunma Sanayii Destekleme Fonu'ndan karşılanacak projeye askerin soğuk baktığı ve uçağın TSK için de uygun olmadığı noktasından görüş belirttiği üzerinde duruldu.

Projenin AKP tarafından iç politika malzemesi yapılmasının SNC firmasını rahatsız ettiği de öğrenildi. SNC'nin kurucuları Eren-Fatih Özmen, geçtiğimiz günlerde, projede bazı pürüzler olduğunu belirterek, “Yüzde 70 yerli üretim şartı ilk aşamada çok güç, ancak 2023'te olabilir. Zaten henüz anlaşma bile imzalanmadı.” açıklaması yapmıştı.

Zaman